HATSUMI

2hMasaaki Hatsumi (Yoshiaki Hatsumi) urodził się 2 grudnia 1931 r. w Noda (prefektura Chiba). M. Hatsumi rozpoczął już we wczesnych latach studia sztuk walki. Zanim podjął naukę Asayama Ichiden Ryu Taijutsu, Bokuden Ryu Jujutsu i Shindo Tenshin Ryu Kenpo, trenował Karate, Judo i Aikido. Jego ojciec udzielał mu lekcji Kendo. Osiągnął w tych sztukach wysoki stopień umiejętności. Dodajmy, iż we wczesnych latach młodości interesował się również tańcem, teatrem, gimnastyką, boksem oraz był kapitanem w drużynie piłkarskiej. Studiował medycynę oraz aktorstwo, doktoryzował się na Uniwersytecie Tokyoter Meiji i do około 1990 r. w centrum Noda prowadził praktykę medyczną.

W wieku 20 lat otrzymał 4 Dan w Judo i było to bardzo wysokie wyróżnienie dla tak młodego mężczyzny w tej sztuce walki. M. Hatsumi dostał następnie propozycję nauczania Judo w amerykańskiej bazie wojskowej Yokotama. Kiedy zetknął się na lekcjach sztuki walki z amerykańskimi żołnierzami, szybko zauważył, iż żołnierze nie dość, że z łatwością uczą się różnych technik, to jeszcze przewyższają japońskich Judoków pod względem przygotowania i kondycji fizycznej. Dzięki temu doświadczeniu doszedł do wniosku, iż nabyte przez niego umiejętności są niewystarczające, chociażby w sytuacji obrony przed lepszym i mocniejszym przeciwnikiem. Tym samym M. Hatsumi zaczął szukać takiej sztuki walki, która mogłaby sprostać takim oczekiwaniom, byłaby niezależna od indywidualnych fizycznych warunków. Uczęszczał do wielu nauczycieli Kobudo np. trenował z Sensei Ueno Takashi, pod kierunkiem którego przez około trzy lata praktykował Kobujutsu Juhappan oraz zapoznawał się z elementami Kukishinden Ryu, Takagi Yoshgin Ryu oraz Takagi Gyokushin Ryu. Jednakże dopiero w wieku 26 lat podjął naukę u Toshitsugu Takamatsu. Soke T. Takamatsu żył w Kashiwabara (prefektura Nara), a M. Hatsumi aby trenować musiał bardzo długo podróżować tzn. w tym celu potrzebował około 10 godzin, aby dotrzeć do nauczyciela. Podróżował prawie w każdy koniec tygodnia tzn. wyjeżdżał zwykle w piątek wieczorem, kolejno trenował i nocował u T. Takamatsu, aby wracać w niedzielę do domu. T. Takamatsu wyróżnił M. Hatsumiego przed śmiercią w 1972 r. tytułem Soke tj. następcy i spadkobiercy w dziewięciu tradycyjnych japońskich sztukach:

3h

Togakure Ryu Ninpo – 34
Gyokko Ryu Kosshijutsu – 28
Koto Ryu Koppojutsu – 18
Shindenfudo Ryu Dakentaijutsu – 26
Kukishinden Ryu Happo Bikenjutsu – 28
Takagi Yoshin Ryu Jutaijutsu – 17
Kumogakure Ryu Ninpo – 14
Gyokushin Ryu Ninpo – 21

 

 

 

 

1hZ zamysłem kompleksowego nauczania tych dziewięciu tradycyjnych szkół oraz w wyrazie szacunku dla zmarłego nauczyciela T. Takamatsu, M. Hatsumi stworzył organizację Bujinkan, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „świątynię boga wojny” lub „szkoły boskiego wojownika”. W 1995 r. tytułował Bujinkan jako sztukę Budo Taijutsu, krzewiąc w adeptach Ninjutsu pokój i radość jak również miłość bliźniego. Jako znany autorytet w dziedzinie Ninjutsu był doradcą w sztukach walki dla FBI czy NSA (ang. Agencja Bezpieczeństwa Narodowego). Występował jako aktor w wielu japońskich filmach i serialach telewizyjnych oraz współpracował przy różnych sztukach teatralnych. Jednocześnie do dnia dzisiejszego rysuje i maluje. M. Hatsumi jest autorem ponad tuzina książek i artykułów w różnych wydawnictwach i magazynach. Został wyróżniany wieloma tytułami i nagrodami w tym za zasługi na rzecz kultury japońskiej w listopadzie 1999 r. „To wyróżnienie jest dużym zaszczytem dla Bujinkanu” stwierdził wówczas M. Hatsumi.

 

4h2

Jednocześnie, jako jedyny z nauczycieli – artystów sztuki walki – został wyróżniony przez Stolicę Papieską, apostolskim błogosławieństwem samego Papieża. Otrzymany przez niego dokument głosi: Sua santita Giovanni Paolo II di coure imparte l´apostolica benedizione a Hatsumi Masaaki. Come segno di grazie e favori celesti. „Jego świątobliwość Jan Paweł II   udziela apostolskiego błogosławieństwa Masaakiemu Hatsumiemu jako znaku wdzięczności i życzliwości”

 

 


© Bujinkan Poland

  • facebook
  • vimeo
  • youtube